Wall Street Journal Yazdı: “ABD Hükümetinin Neden 5 Milyar Dolarlık Bitcoin’i Var?”

ABD Federal Hükümeti, dünyanın en çok Bitcoin sahibi olan kurumlardan olmasıyla dikkat çekiyor. Hükümetin 5,4 milyar dolar değerindeki Bitcoin varlığı, neden ve nasıl sorularını da beraberinde getiriyor. Dijital varlıklar konusunda mesafeli dururken, bu kadar çok kripto varlık neden hükümetin kasasında ya da soğuk cüzdanında duruyor? Hükümet bu Bticoin’leri nasıl aldı?

Kaynak: https://www.wsj.com/finance/currencie…

ABD Federal Hükümeti, dünyanın en çok Bitcoin sahibi olan kurumlarından biri olurken, kripto balinaları gibi piyasa lideri olan bu dijital paranın değeriyle ilgilenmiyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD hükümeti yasadışı suçlardan el koyduğu 200 binden fazla Bitcoin sahibi oldu: ‘Sam Amca’nın yaklaşık 200 bin Bitcoin zulası siber suçlar ve darknet pazarlarından ele geçirildi.’

Bitcoin’in değeri günümüz fiyatlamasıyla 5,4 milyar dolardan fazla ediyor.

21.co analizine göre, ABD hükümeti yaklaşık 20 bin Bitcoin satsa bile varlıklarının değeri 5 milyar dolardan fazla oluyor. Ancak hükümetin elindeki toplam stokun çok daha fazla olduğu da düşünülüyor.

ABD Hükümetinin kripto varlıklarını, Adalet Bakanlığı, Gelir İdaresi veya kurumlar kontrol ederken, cüzdanlar şifre korumalı depolama cihazlarında çevrimdışı olarak saklanıyor.

Peki Federal Hükümet bu Bitcoinlerle ne yapacak?

Özellikle kripto yatırımcıları uzun zamandır bu sorunun cevabını ararken, olası bir satışın piyasada nasıl dalgalanma yaratacağı da hesaplanmaya çalışıyor. 1 trilyon dolarlık dijital varlık piyasasında başka etkileri olup olmayacağı da merak konusu olmaya devam ediyor.

ABD’nin Bitcoin varlıklarını “dolar” nakde dönüştürme konusunda yavaş ve isteksiz olduğu düşünülüyor. Bir yandan varlıkların değerinin yükselip kâr edilmesi amaçlanmıyor.

Diğer yandan bu büyük Bitcoin varlığı uzun bir yasal süreç içerirken, yasadışı işlerden el konulduktan sonra nakde çevrilmesinde süreç yıllar sürebiliyor.

Bu dönemde kripto para biriminin sert yükselişleri de hükümetin lehine değil denemez.

ABD Adalet Bakanlığı’nın 2013 yılında online uyuşturucu pazarı Silk Road’u kapatmasıyla ele geçirilen Bitcoin miktarı yaklaşık 120 bin olarak düşünülürse değerdeki artış ayrı bir hesaplama içeriyor.

2016’da Bitfinex, teknoloji girişimcisi Ilya Lichtenstein tarafından hacklendi. Bu dönemde Bitcoin, 600 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Lichtenstein ve eşi Heather Morgan, 2022 yılında tutuklandı. Adalet Bakanlığı da yaklaşık 95 bin Bitcoin’e el koydu. 2022’de 44 bin dolar olan Bitcoin değeri günümüzde 27 bin dolar seviyesinde.

Ancak yasal düzenlemelerde aksi bir durum olmazsa, hükümetin sattığı Bitcoin’lerden elde edilen gelirler, suç mağdurları varsa onlara ödeniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx