Mossad ve CIA başkanları esir takası gündemiyle Katar’a çıkarma yaptı

İsrail dış istihbarat servisi Mossad Başkanı David Barnea’nın “insani aranın” uzatılması ve esir takasının sürdürülmesi konusunu görüşmek üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gittiği bildirildi.

GÜNDEM İNSANİ ARANIN UZATILMASI VE ESİR TAKASI

Times of Israel’in haberine göre, Barnea, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde çatışmalara verilen “insani aranın” daha da uzatılması ve taraflar arasındaki esir takasının devam etmesini görüşmek üzere Katar’a gitti.

CIA BAŞKANI VE KATARLI YETKİLİLER İLE GÖRÜŞECEK

Barnea’nın Doha’da Katarlı yetkililer ve ABD dış istihbarat teşkilatı CIA Başkanı Bill Burns ile görüşmeler gerçekleştireceği aktarıldı. Geçen hafta da Katarlı yetkililerin Mossad Başkanı Barnea ve diğer yetkililerle görüşmek üzere İsrail‘e geldiği bildirilmişti.

Mossad Başkanı David Barnea ve CIA Başkanı Bill Burns

NETANYAHU GARANTİ VERMİŞTİ

Öte yandan Fransız basını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde arabuluculuk yapan Katar’a, başkent Doha’da yaşayan Hamas liderlerine suikast yapılmayacağı garantisini verdiğini yazmıştı. Ancak Netanyahu’nun talimatıyla söz konusu Hamas liderlerinin Mossad’ın kırmızı listesinde olduğu biliniyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. İsrail ile Hamas arasındaki “insani ara” uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 51 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 150 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

İNSANİ ARA 2 GÜN DAHA UZATILDI

Katar, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda dün “insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Kaynak: AA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx