Google, Asistan’ın 17 özelliğini kaldırıyor

Google’ın popüler sesli asistanı Google Assistant, bazı değişikliklerle karşı karşıya. Google’ın yakın zamanda yaptığı bir blog paylaşımına göre, 26 Ocak’tan itibaren asistandan 17 özellik kaldırılacak. Şirket, bu adımın servisin “kalitesini ve güvenilirliğini” artırarak, asistanı cihazlar arası daha kolay kullanılabilir hale getireceğini belirtiyor.

Özellikle 26 Ocak’tan sonra kullanılmaya çalışılan bu 17 özellikten herhangi biri için kullanıcılar, artık bu özelliklerin kullanılamayacağına dair bir bildirim alacaklar. 9to5Google’ın raporuna göre, çoğu özellik 26 Şubat’a kadar tamamen kaldırılacak.

Bunların arasında, Google Play Kitaplar üzerinden sesli komutlarla sesli kitap kontrolü yapmak mümkün olmayacak. Bunun yerine, sesli kitaplarınızı mobil cihazınızdan yayınlamanız gerekecek. Google Assistant üzerinden yemek tariflerini yönetmek, tariflerin aktarılması, eğitici videolar ve adım adım rehberler de kullanımdan kalkıyor. Bununla birlikte, yemek tarifleri aramak için Google Assistant’ı hâlâ kullanabilirsiniz.

Artık Google Assistant cihazlarında medya, müzik veya radyo alarmı ayarlamak mümkün olmayacak. Bunun yerine özel bir Rutin oluşturabilir veya standart bir alarm kullanabilirsiniz. Akıllı Ekranlar ve Hoparlörlerde kronometre yönetimi de geçmişte kalacak. Ancak, zamanlayıcılar ve alarmlar ayarlamaya devam edebilirsiniz.

Google Aile Grubunuza sesli çağrı yapmak veya yayın yapmak mümkün olmayacak. Yine de, eviniz içindeki cihazlara yayın yapmaya devam edebilirsiniz. Sesli e-posta, video veya sesli mesajlar gönderme özelliği de kaldırılıyor. Ancak, arama yapma ve metin mesajları gönderme özellikleri devam ediyor.

Google, Asistan’ın 17 özelliğini kaldırıyor

Ayrıca, rehberden kişi bilgileri sormak da mümkün olmayacak, ancak kişilere hala çağrı yapabilirsiniz. Google Assistant’ın Google Haritalar üzerindeki sürüş modunda bulunan Uygulama Başlatıcısı da kaldırılacak. Ancak, Google Haritalar üzerinde ses kontrolünü aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Fitbit Sense ve Versa 3 cihazlarında sesli komutlarla aktivite kontrolü de artık olmayacak. Bunun yerine, aktiviteleri kontrol etmek için cihazınızdaki düğmeleri kullanmanız gerekecek. Pixel Saatler ise hala aktiviteler için ses kontrolünü desteklemeye devam edecek.

Hoparlörler ve Akıllı Ekranlardan yapılan çağrılarda, Duo kullanılmadığı sürece, arayan kişinin kimliği gösterilmeyecek. Ayrıca, kişisel seyahat planlarınızı sesli olarak kontrol etme özelliği de kaldırılıyor. Ancak uçuş durumunu hala sorgulayabilirsiniz.

Ödemeler gönderme, rezervasyon yapma veya sosyal medyada gönderi paylaşma gibi sesli komutlar da artık desteklenmeyecek. Bununla birlikte, yüklü uygulamalarınızı açmak için Asistanı hala kullanabilirsiniz.

Bu değişikliklerle birlikte, Google uygulaması da yenileniyor. Artık mikrofon simgesine dokunarak arama yanıtlarını tetikleyebileceksiniz. Ancak, bu mikrofon simgesi artık akıllı ev cihazlarını kontrol etmek veya mesaj göndermek için kullanılamayacak. Bu, Pixel Arama çubuğu için de geçerli olacak, artık Sesli Arama yerine Asistanı tetikleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir