Trabzon’da sağlık turizmi hedefi: Çekim merkezi olmalıyız

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), kentte sağlık turizmini geliştirmek adına ilgili kuruluşlarla kurulan Trabzon Sağlık Turizmi Projesi’ne basın toplantısı düzenledi. TTSO binasında düzenlenen basın toplantısına TTSO Başkanı Erkut Çelebi, TTSO Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi ve TTSO Trabzon Sağlık Turizmi Proje yetkilisi Mehmet Üçüncü ve Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta katıldı.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, sağlık turizmi çalışmalarına ilişkin, “Buradaki potansiyeli bölge ülkelerine gösterip sağlık hizmeti ihtiyacı olan kişileri bölgemize çekmek için çalışmalar yapmaya başladık ve devam ediyoruz” dedi.

Çelebi, Trabzon Sağlık Turizmi Projesi’ne ilişkin odada düzenlenen basın toplantısında, sağlık turizminin önemine işaret etti.

Bundan pay alabilmek için Trabzon’daki sağlık kuruluşlarıyla Sağlık Turizm Grubu kurarak çalışmalara başladıklarını belirten Çelebi, “Geçen hafta Bakü’de görüşmelere katıldık, olumlu geçti, talepler büyük. Buradaki potansiyeli bölge ülkelerine gösterip sağlık hizmeti ihtiyacı olan kişileri bölgemize çekmek için çalışmalar yapmaya başladık ve devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Çelebi, girişimleri sonucu Trabzon’a Bakü’den haftada 2 uçak seferi olduğunu, bunu 4’e çıkaracaklarını ifade ederek, yazın turizmle ilgili sıkıntı çekmediklerini, yeteri kadar turist aldıklarını ancak kalan ayları da doldurmaya çalıştıklarını söyledi.

‘TIP ÖĞRENCİLERİNİ BÖLGEMİZE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ’

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, özellikle Azerbaycan’dan Tıp Fakültesi öğrencilerinin Trabzon’da eğitim görmesi ve sağlık turizmi çalışmalarına katkıda bulunması için girişimler de yapacaklarını vurgulayarak, “Bu konuda rektörlerimizle de bir çalışma gerçekleştireceğiz. Azerbaycan, Gürcistan her sektörde bizim için büyük pazar. Tabi Rusya pazarını hiç unutmadık. Rusya’ya giden bir gemi konusunda daha önce çalışmalar vardı. Bu konuda bir yatırımcı arıyoruz. Azerbaycan’la karşılıklı turizm hareketinin de başlaması için firmalardan uçak bilet fiyatlarını bir miktar düşürmelerini istedik” dedi.

Soçi’den Trabzon’a gemi seferleri konusunda daha önce çalışmalar yaptıklarını belirten Çelebi, şunları kaydetti:

“Gemileri burada çalışacak bir yatırımcı arıyoruz. Kazancı da büyük, talep de çok büyük. Bunu bir yola koyamadık, bir yatırımcı bulup bunu çözmemiz lazım. Soçi’yi gemiyle buraya bağlarsak Trabzon bir çekim merkezi olacak. Ticareti de canlanacak, buradaki dükkanlarımız da bu işlerden büyük paralar kazanacak. Turizm, bizim için çok büyük potansiyel. En önemli gelir girdimiz Trabzon için, bölge için. Turizm olmazsa olmazımız, her türlü fırsatı değerlendiriyoruz.”

“TRABZON ÇEKİM ALANI OLAN BİR ŞEHİR”

İl Sağlık Müdürü Hakan Usta da sağlık turizminin Trabzon ve ülke açısından önemine dikkati çekerek, “Biz de ülkemize katkı sağlamak istiyoruz. Tabii ki ülkemiz kazanırken ilimizin de kazanması için eylemler ortaya koyuyoruz. Bu konuda TTSO da üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyor. Erişilebilirliği sağladığınız her yerde her tür faaliyeti yapmanız kolaylaşıyor. Bu anlamda Trabzon güzel ve çekim alanı çok fazla bir şehir. Özellikle Bakü, Batum, Tiflis gibi çok yakın bir mesafede hızlıca gelinebilecek bir durumda olan farklı ülkelerin şehirleri var. Ayrıca Körfez ülkeleri ve Almanya’daki direkt uçuş lokasyonları Trabzon’a ulaşımı kolay kılıyor. Yakında umut ettiğimiz Ukrayna ve Rusya seferleri var. O seferlerle birlikte buradaki çekim alanının daha da artırılmasıyla, üç aydan arta kalan zamanlarda da turizm canlanması olacaktır.” diye konuştu.

Özel, kamu ve tıp fakültesiyle bu mücadelede ciddi bir hizmet yarışı içinde olduklarını vurgulayan Usta, bu birlikteliği devam ettirebildikleri sürece daha birçok lokasyonda sağlık turizmiyle alakalı kazanımları yukarılara çekeceklerini söyledi.

TTSO Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi ve TTSO Trabzon Sağlık Turizmi Proje yetkilisi Mehmet Üçüncü’nün de konuşma yaptığı toplantıda, heyetin Bakü’de gerçekleştirdiği ziyaretlere ilişkin sunum gerçekleştirildi. (HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx