Tayvan halkı sandık başında!

Tayvan halkı, başkanlık ve parlamento seçimleri için yerel saatle 08.00’den itibaren sandık başına gitti. Oy verme işlemi saat 16.00’da sona erdi. Oy sayımına geçilen adada, seçim sonuçlarının gece saatlerinde belli olması bekleniyor. Başkanlık için Tayvan’ın bağımsızlığını savunan iktidardaki Demokratik İlerleme Partisinin (DPP) Genel Başkanı ve görevdeki Başkan Yardımcısı Lai Ching-te, ana muhalefet partisi Kuomintang’tan (KMT) Hou Yu-ih ve Tayvan Halk Partisi’nden (TPP) Ko Wen-je yarışıyor.

Merkezi Seçim Komisyonu’na göre her seçmen liderlik seçimi için bir oy kullanacak, parlamento seçimleri için ise biri seçim bölgesini temsil eden adaya, diğeri ise bir siyasi partiye olmak üzere iki oy kullanacak.

113 sandalyesi parlamento için 16 siyasi parti yarışıyor. 73 sandalye doğrudan oyla, 34 sandalye siyasi partilerin oy dağılımına göre, 6 sandalye ise yerli halkların oyuyla belirlenecek.

Tayvan’da yaklaşık 19,5 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor.

“TEHLİKELİ BİR AYRILIKÇI”

Tayvan’ın tam bağımsızlığını savunan Lai Ching-te, Çin tarafından “tehlikeli bir ayrılıkçı” olarak nitelendiriliyor. KMT adayı Hou ise Çin ile etkileşimi yeniden başlatmak isterken, Lai’yi Tayvan’ın tam bağımsızlığını desteklemekle suçluyor. Lai, Hou’nun Pekin yanlısı olduğunu söylerken, Hou iddiayı reddediyor.

TPP adayı Ko ise seçim kampanyasında yüksek konut maliyetleri gibi geçim sıkıntısına odaklandığı için özellikle genç seçmenler arasında öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir