İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘İstanbul’ yanıtı: ‘Artık o devir kapandı…’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen “Enstitü İstanbul İSMEK 2. Eğitmenler Zirvesi”ne katıldı.

İmamoğlu zirvenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu İstanbul ilçe belediye başkan adayları tanıtım toplantısında kendisinin hedef alınması üzerine sorulan soruya yanıt verdi. 

Ekrem İmamoğlu “Sayın Cumhurbaşkanı’nın benimle ilgili bu ilgisini, bu alakasını ve bu sürekli dile getirme tutkusunu anlayabiliyorum. Çünkü  kendisine ait olduğunu ve tümden kişisel olarak kendisinin yönetme hakkı olduğunu düşündüğü ve yanıldığı bir şehri, gerçek sahibine 16 milyon İstanbulluya kazandıralı 5 yıla yakın bir zaman oldu. Bu böyle devam edecek. Bu şaşkınlık, bu yanılgı hala devam ediyor ve bunu bir türlü aşamadılar” dedi.

“ARTIK O DEVİR KAPANDI”

İmamoğlu “Bu sorulara ve bu tür beni muhatap alan duygularına cevap verirsem, kampanya döneminde sadece kendisine cevap vermekle geçer günlerim. Çünkü eminim ki bu seçimdeki tek emeli,  tek derdi sayın Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’u yine kendi kişisel hakkı ve hukuku çerçevesinde  ele alan cümleleri kuracak. Biz de diyoruz ki; artık o devir kapandı. Yeni bir devir açıldı. Bu devirde 16 milyon insanın şehri yönettiği bir devir. Bizi izlemeye devam etsin” diye konuştu. 

“ALLAH AKIL VERSİN”

Öte yandan bine yakın İSMEK eğitmeninin katıldığı zirvede konuşan İmamoğlu,  buradaki konuşmasında sesi değiştirilerek hazırlanan sahte videoyla ilgili şunları söyledi: “Özellikle bir eğitimci grubuna bunu söylemekte fayda var diye düşünüyorum. Çünkü toplumun aydınlanmasının en önemli faydası sizlersiniz. Ama ne yazık ki bugün görüyoruz öyle enteresan metotlar kullanılıyor. Olmayan bir kaza anını, ya da bozulmuş bir otobüs anını kayda almanın ya da Ekrem İmamoğlu’nun burada konuştuğu kelimeleri yapay zekayla çevirerek  bir yayın yaparak insanları  aldatmanın, tanıtıma katkı sunacağını düşünen bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu üzüntü verici. Bir yanıyla da karşımızdaki şu an mevcuda çıkmış olan anlayışın ya da yönetime gelmeye dönük adım atan anlayışın ortaya koyduğu metodun, sadece şu olduğunu görüyoruz; karalamak, kötülemek, aşağılamak veya olmayan şeyleri olmuş gibi göstermek. İnanın ne toplum kültürümüze uygun, ne insani düşüncelere ya da mantığa uygun, ne evrensel değerlere uygun, ne inancımıza uygun olmayan bu tür tutum ve tavırları ortaya koyan kişilere, insanlara, siyasi partilere, gruplara ya da bu işe aday insanlara, ben, ‘Allah akıl versin’ diyorum.Akla, bilime, tekniğe, eğitime ihtiyacı olanları da Enstitü İstanbul İSMEK’e davet ediyorum.”

“BİR AVUÇ İNSANI NASIL EĞİTEBİLİRİZ”

İSMEK eğitimcilerine seslenen Ekrem İmamoğlu, “Toplumun daha fazla aydınlanmasını, toplumun daha fazla bilgilenmesi lazım ki; yanılmasın, aldatılmasın, güçlü birey olsun. Bu manada yaptığınız görevin çok önemli olduğunu iletmek isterim. Ama tekrar ifade edeyim. Benim milletimize, hemşerilerimize, toplumumuza, siyasi fikri görüşü ne olursa olsun, güvenim tam da şu bir avuç insanı nasıl çözeceğiz; o konuda henüz bir fikir ve yetenek geliştiremedim. Bu kapsamda sizlerin de katkısına, desteğine ihtiyacım var; ‘Bu bir avuç insanı nasıl eğitebiliriz, nasıl düzeltebiliriz, nasıl ahlaki kuralların dışına çıkmamaları hususunda özenli bir çaba gösterebiliriz’ diye. İçimdeki bu tereddüdü, bu soruyu ve bu üzgün olduğum kısmı siz kıymetli eğitimcilere açmak ve paylaşmak istedim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir