BOE, katlanabilir ekran pazarında liderliği ele geçiriyor

Katlanabilir akıllı telefonlar nihayet daha geniş kitlelere ulaşıyor ve birçok üretici geçtiğimiz yıl bu segmentte ürünlerini piyasaya sürdü. Satışlardaki artışla birlikte, katlanabilir ekranlara olan talep her zamankinden yüksek. Sürpriz bir gelişmeyle, BOE katlanabilir ekran pazarında yeni lider olarak ortaya çıktı ve uzun süredir önde gelen Samsung Display’i geride bıraktı. Display Supply Chain Consulting (DSCC) raporuna göre, BOE 2023’ün dördüncü çeyreğinde %42 pazar payıyla liderliği ele geçirirken, Samsung Display %36 ile geride kaldı.

Katlanabilir ekranlar etrafındaki artan araştırma ve geliştirme çalışmaları, sonunda Çinli BOE için meyvelerini verdi. BOE’nin zirveye yükselişi, katlanabilir ekranlara olan yoğun talepten ve akıllı telefon sektörünün önemli oyuncularından Huawei’nin bu ekranlara olan talebinin artışından kaynaklandı. Huawei’nin 2023’ün dördüncü çeyreğinde katlanabilir ekran tedarikindeki %122’lik olağanüstü artışı, BOE’nin bu büyük sıçramasını tetikledi.

BOE, katlanabilir ekran pazarında liderliği ele geçiriyor

Diğer taraftan, bu değişim Samsung için önemli bir düşüşe işaret ediyor ve şirketin %76’dan (3. Çeyrek) %36’ya (4. Çeyrek) yaşadığı en büyük çeyreklik düşüşü temsil ediyor. Bu düşüş, Samsung’un küresel OLED katlanabilir pazarındaki 5 yıllık kesintisiz hakimiyetinin sonunu işaret ediyor. Bu yeni gelişme, talep ve arz eğilimlerinin etkileşimini yansıtan katlanabilir ekran pazarında bir dönüşümü simgeliyor.

BOE’nin Huawei ile ortaklığı ve katlanabilir akıllı telefonlara olan güçlü talep, onları 2023’ün dördüncü çeyreğinde birinci sıraya taşıdı. Ayrıca, Huawei katlanabilir ekran panellerinin en büyük alıcısı olarak Samsung’u geçti ve bir önceki çeyreğe kıyasla %122’lik bir artışla öne çıktı. Geçen yıl katlanabilir telefon piyasaya süren birçok Çinli OEM de BOE’nin satışlarının artmasına katkıda bulundu.

Ancak bu trendin uzun sürmeyeceği görünüyor çünkü Samsung Electronics, 2024’ün ikinci çeyreğinde Samsung SDI’dan katlanabilir panel alımlarını artırmak için çalışıyor. Ayrıca, Samsung yıl sonuna kadar Galaxy Z Fold 6 ve Galaxy Z Flip 6 da dahil olmak üzere yeni katlanabilir telefonlarını piyasaya sürecek. Apple da 2026’da piyasaya sürülebilecek bir katlanabilir akıllı telefon üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx