ABD’de cinsiyet değiştirme ameliyatları üç kat arttı

Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayınlanan JAMA Network Open adlı tıp dergisinde Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya yer verildi. Araştırmaya göre, 2016 yılında sadece yaklaşık 4.550 Amerikalı cinsiyet değiştirme ameliyatlarına başvururken, bu sayı 2019 yılına kadar bu sayı 13.000‘in üzerine çıktı.

Çalışmanın yazarı Dr. Jason Wright, “Önceki çalışmalarla tutarlı olarak, bu tür prosedürlerin sayısında dikkate değer bir artış tespit ettik. Bu bulgular, ABD’de gerçekleştirilen prosedürlerin sayısının dramatik bir şekilde arttığını ve 2016’dan 2019’a neredeyse üç katına çıktığını göstermektedir.” dedi

Wright, Obama yönetiminin transseksüel bakımı için sigorta kapsamını genişletme politikaları hakkında ise şunları yazdı:

“Çalışmada görülen vakaların üç katına çıkması, muhtemelen kısmen geçişle ilgili bakımın karşılanmasını gerektiren federal ve eyalet yasalarından kaynaklanıyor.”

‘HIZLI ARTIŞ…’

Araştırmacılar 2016’dan 2020’ye kadar olan beş yıllık dönemde toplamda yaklaşık 48.000 kişinin ameliyat olduğunu belirtiyor.

Aynı zamanda, “cinsiyet kimliği bozukluğu için sağlık sistemi karşılaşmalarının” toplam sayısı 2016’da 12.855’ten 2020’de 38.470’e yükseldi.

“Bu hızlı artış . . trans bireylerin bakımı konusunda bilgili ve [cinsiyet doğrulama ameliyatı] prosedürlerini gerçekleştirmek için gerekli uzmanlığa sahip klinisyenlere daha fazla ihtiyaç duyulacağını göstermektedir.”

‘YÜZDE 8’İ ÇOCUK…’

Doktorlar, 2016’dan 2020’ye kadar bakım arayan hastaların yarısından biraz fazlasının 19 ila 30 yaşları arasında olduğunu, yüzde 22’sinin 31 ila 40 yaşları arasında olduğunu ve yaklaşık yüzde 8’inin 12 ila 18 yaşları arasında olduğunu tespit etti.

Wright, “Bu durum, hastaların çoğunun ilk olarak genç yaşta cinsiyet disforisi yaşadığını ve hastaların yaklaşık dörtte üçünün yedi yaşına kadar cinsiyet disforisi bildirdiğini gösteren önceki çalışmalarla uyumludur” diye yazdı. Bu hastalar daha sonra cinsiyet geçiş tedavisine başlamadan önce transseksüel erkekler için ortalama 23 yıl ve transseksüel kadınlar için 27 yıl yaşamışlardır” dedi.

En genç hastalar arasında en yaygın ameliyatlar meme ve göğüs ameliyatları olup, incelenen beş yıl boyunca 3.000’den fazla çocuk ve genç ameliyat geçirmiştir.

Meme ameliyatları aynı zamanda tüm yaş gruplarında yapılan en yaygın ameliyat türü olurken, bunu yaşla birlikte sayısı artan genital ameliyatlar izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx