AB çiftçiler karşısında geri adım atıyor

Avrupa genelindeki çiftçilerin yoğun gösterilerinin ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) böcek ilacı kullanımını yarıya indirme planının iptal edilmesini önerdi.

Avrupalı çiftçiler artan maliyetlere, vergilere, ucuz gıda ithalatına ve AB’nin iklim değişikliğiyle mücadele çabasından kaynaklanan kısıtlamalara karşı son haftalarda birçok gösteri düzenledi.

Böcek ilacı kullanımının azaltılmasının mahsul verimini azaltacağını ve böcek ilaçlarının kimyasal olmayan alternatiflerinin çok pahalı olduğunu veya mevcut olmadığını savunan çiftçiler, AB’nin çevre dostu düzenlemelerle böcek ilacı kullanımını sınırlamasına karşı çıkıyorlardı.

PROTESTOLAR ŞİDDETLENDİ

Avrupalı çiftçiler, 1 Şubat’ta AB Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Brüksel’de gösteriler düzenlemiş, parlamento binasına yumurta ve taş atmış ve havai fişek patlatmışlardı.

Von der Leyen Avrupa Parlamentosu’na yaptığı açıklamada “Çiftçilerimiz seslerinin duyulmasını hak ediyorlar” dedi.

Von der Leyen, “Tarımın geleceği ve çiftçi olarak kendi gelecekleri konusunda kaygılı olduklarını biliyorum. Onlar da çiftliklerin gelecek yıllarda kârlı kalabilmesi için tarımın daha sürdürülebilir bir üretim modeline geçmesi gerektiğini biliyorlar” dedi.

Avrupalı çiftçi lobisi COPA-COGECA, Von der Leyen’in açıklamalarını memnuniyetle karşıladı.

COPA-COGECA’NIN başkanı Christiane Lambert sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, “Avrupa Komisyonu sonunda yaklaşımının doğru olmadığını kabul etti ve bu da mevcut stratejik diyaloğun kredibilitesini ve önemini güçlendiriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx