Yunanistan’da telefonu dinlenen muhalefet başkanı konuştu

Yunanistan’da telefonu Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafından dinlendiği ortaya çıkan muhalefet partisi PASOK’un önderi ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nikos Andrulakis, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in, “kurulan derin devlet sistemi hakkında açıklama yapmaktan sistemli halde kaçındığını” söyledi.

Andrulakis, EYP Lideri Panagiotis Kontoleon ve Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis’in istifasına neden olan dinleme skandalına ait açıklama yaptı.

Miçotakis’in dinlenme olayını “yasal” olarak nitelediğine dikkati çeken Andrulakis, EYP’in neden kendisini dinlediğine ait açık ve net biçimde açıklama yapması talebinde bulundu.

Andrulakis, bir parti başkanı olarak saklılığının açıkça ihlal edildiğine işaret ederek “(Miçotakis) Kurulan derin devlet tertibi hakkında açıklama yapmaktan tertipli olarak kaçınıyor.” dedi.

Dinleme talebinin Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarından geldiği istikametinde basında yer alan argümanlara da değinen Andrulakis, Miçotakis’e hitaben “Ermenistan ve Ukrayna’nın takibe katıldığına dair masallar, onların büyükelçilikleri tarafından sizin için en resmi ve aşağılayıcı formda yalanlandı.” tabirini kullandı.

“BİLGİM YOKTU”

Miçotakis mevzuya ait “Yanlıştı. Bilgim yoktu, şayet olsaydı buna asla müsaade vermezdim.” açıklamasını yapmıştı.

Söz konusu olayın EYP’nin eksikliklerini ortaya çıkardığını lisana getiren Miçotakis, “Her şey yasal olarak yapılmasına karşın EYP, bu özel aksiyonun siyasi boyutunu hafife aldı. Yasal açıdan doğruydu lakin siyasi olarak kabul edilemezdi.” halinde konuşmuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Andrulakis, telefonunun yasa dışı dinlenmesine ve özel bilgilerine erişilmesine yönelik teşebbüste bulunulduğu gerekçesiyle Yunanistan Yüksek Mahkemesine (Areios Pagos) cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Andrulakis, 28 Haziran’da Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak telefonunun casus bir yazılımla izlenip izlenmediğini denetim ettirmişti.

Telefonda yapılan birinci incelemede “Predator” isimli casus yazılımla alakalı kuşkulu bir link tespit edilmişti.

Daha sonra yapılan detaylı incelemede ise Andrulakis’in 21 Eylül 2021’de telefon sahibini casus yazılım programına yönlendiren linkin bulunduğu bir ileti aldığı fakat Andrulakis’in bildiride belirtilen linke tıklamadığı görülmüştü.

GAZETECİNİN TELEFONU DA TESPİT EDİLMİŞTİ

Nisanda ise Yunan gazeteci Thanasis Koukakis’in cep telefonunda da casus yazılım tespit edilmişti.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Yunan yetkililerden, gazeteci Koukakis’in cep telefonunda tespit edilen casus yazılım programına ait araştırma yapılmasını istemişti.

IPI’nın açıklamasında, Koukakis’in cep telefonunun 2021’de 10 hafta boyunca “Predator” isimli casus yazılımla takip edildiği kaydedilmişti. 

EYP LİDERİ VE BAŞBAKANLIK GENEL SEKRETERİ İSTİFA ETMİŞTİ

Bu olayların akabinde EYP Lideri Panagiotis Kontoleon “bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik” gerekçesiyle 5 Ağustos’ta Miçotakis’e istifasını sunmuştu.

“Predator” isimli casus yazılımla ticari münasebetleri olduğu argüman edilen ve tıpkı vakitte Miçotakis’in yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis de tıpkı gün vazifesinden ayrılmıştı.

UKRAYNA VE ERMENİSTAN İDDİASI

“Kathimerini” gazetesi, Andrulakis’i dinleme talebinin “Ukrayna ve Ermenistan istihbarat teşkilatlarından geldiğine dair bilgiler bulunduğunu” ileri sürmüştü.

Detaylara değinilmeyen haber, Ukrayna’nın Atina Büyükelçisi Sergii Shutenko ve Ermenistan’ın Atina Büyükelçisi Tigran Mkrtchian tarafından yalanlanmıştı.

KAYNAK: AA