Türkiye dünyada birinci sırada: Borda rekor bekleniyor

Türkiye’nin bor ve bor eserleri ihracatı birinci 6 ayda geçen yıla nazaran yüzde 9 artarak 564 milyon dolara çıktı. Dünyanın en büyük bor rezervine sahip olan Türkiye, son yıllarda attığı adımlarla bu eseri katma bedelli olarak daha fazla ülkeye sattı. Evvelki yıllarda toprağın altından çıktığı üzere ihraç edilen ve satılan bor, artık yarı mamul ve mamul olarak da Türkiye’de üretilmeye başlandı.

Son yıllarda borun katma kıymetini artırmak için Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı öncülüğünde gerçekleşen adımlar da meyvesini vermeye başladı.

Bakan Fatih Dönmez’in de üzerinde hassasiyetle durduğu bor madeninde atılan adımlar sonucunda 2021’de 1 milyar 30 milyon dolarlık satış gerçekleşti. Bu sayı tıpkı vakitte rekor olarak kayıtlara geçti.

MİKTAR DÜŞTÜ PAHA ARTTI

Sabah’ın haberine nazaran, Bu yıl içinde de atılan adımlar ve kurulan irtibatlarla bor ihracatında 2022, rekor maksadıyla başladı. Geçen yılın 6 ayında yaklaşık 1,32 milyon ton bor eserleri ihracatından 516 milyon dolar gelir sağlandı.

Eti Maden gruplarının “katma pahalı ürün” çalışmaları sonucu, bu yıl ölçü düşerken ihracat bedeli arttı. Yılın 6 ayında 1,26 milyon ton bor eserleri karşılığında 564 milyon dolarlık satış gerçekleşti. Böylelikle bor eserleri satışında kıymet bazında yüzde 9’luk artış yakalandı.

Bor ihracatında birinci 5 ülke ise Çin, ABD, Hindistan, Hollanda ve Rusya olarak kayıtlara geçti.

YENİ TESİSLER KURULDU

Bor üretiminde ve ihracatında çıtayı yükselten Türkiye, bu alanda yatırımlarına da devam ediyor. Borun katma kıymeti artırmak için atılacak en kıymetli adımlardan olan bor karbür üretim tesisi bunlarda biri.

Yılda yaklaşık bin ton üretimin planlandığı tesisin bu yıl performans testine başlaması düşünülüyor. Ferrobor Üretim Tesisi de dikkat çeken bir başka yatırım. Ferrobor eseri için 800 ton/yıl kapasiteli üretim tesisinin temelinin bu yıl atılması hedefleniyor.

Kırka’da 600 ton/yıl ve Bandırma’da 100 ton/yıl kapasiteli lityum karbonat üretim tesisi kurulması için gerekli etüt ve projelendirme çalışmalarının 2022 sonunda tamamlanması, sonrasında tesislerin üretim işi ihalesine çıkılması da düşünülüyor.

HEDEF 1.1 MİLYAR DOLAR

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha evvelki açıklamalarında “Geçen yıl rekor kırdığımız bor ve bor eserleri satışında bu yıl amacımız 1,1 milyar dolar.

Miktar olarak ise 2 milyon 500 bin ton bor satma amacındayız. Bu satışların ilişkisinin şimdiden yapılması borda yeni bir rekorun geleceğinin en net göstergesi” açıklamasında bulunmuştu.