TRT’den 100 bin TL’lik ‘konuk ağırlama’ harcaması

Sabah müellifi Hilal Kaplan ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu Oğuzhan Bilgin’in de İdare Heyeti Üyesi olduğu, iktidarın resmi yayın organına dönüşen TRT’nin harcamaları dudak uçuklattı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, harcamalarını 2021 yılında neredeyse ikiye katlayan kurumun kasasından tanıtım, reklam ve konuk ağırlama masrafları için 100 milyon TL’nin üzerinde para çıktığı öğrenildi. Elektrik faturalarından yüzde 2 oranında kesilen TRT hissesi aralık ayı sonunda kaldırılsa da 2021’de elektrik faturaları aracılığı ile yurttaşlardan 1 milyar 355 milyon 967 milyon TL toplayan TRT’nin fahiş masrafları muhakkak oldu. TRT idaresinin TBMM KİT Komisyonu’nda milletvekillerince yöneltilen sorulara verdiği yazılı cevaplar, yüksek harcamaları gözler önüne serdi.

REKOR HARCAMA

Yanıtlara nazaran, “Temsil, tanıtım ve konuk ağırlama” kalemi TRT’nin en büyük harcama kalemlerinden birini oluşturdu. Harcama, CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın sorusuna verilen karşılık ile gözler önüne serildi. Cumhurbaşkanlığı’nca 30 Haziran 2021’de yayımlanan genelgenin kağıt üzerinde kaldığını ortaya koyan harcama kalemine nazaran, TRT’nin 2021 yılındaki temsil, tanıtım ve konuk ağırlama sarfiyatı 100 milyon 732 bin TL olarak gerçekleşti. Temsil, tanıtım ve konuk ağırlama harcamasında 2019 yılına nazaran yüzde 194, 2020 yılına nazaran de yüzde 57 artış yaşandı. 2020’deki toplam harcama 64 milyon 100 bin TL’ydi.

CHP Milletvekili Atila Sertel’in TRT’deki maaşlara yönelik sorusu da kurum idaresince yazılı olarak yanıtlandı. Sertel’e gelen karşılığa nazaran, TRT’de 2022 Ocak ayı prestijiyle takım karşılığı çalışanın en yüksek maaşının 20 yıl hizmete nazaran, 19 bin 720 TL olduğu bildirildi. Karşılıkta, TRT’de 2020 yılında 7 bin 259 TL idare heyeti fiyatının 2021 yılı fiyatının yüzde 23 zamlandığı da kaydedildi. Buna nazaran, ortalarında Hilal Kaplan, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu Oğuzhan Bilgin’in de olduğu TRT İdare Şurası üyelerinin maaşları 8 bin 935 TL ile söz edildi.

DİZİ SORUSU YANITSIZ

TRT idaresi yazılı olarak cevap verdiği, “Uyanış Selçuklu dizisine kısım başı 2 milyon TL, Hay Sultan dizisine ise kısım başına 1,5 milyon TL ödendiği savı yanlışsız mudur?” sorusuna, “Programlara ödenen kısım başı fiyatın açıklanması durumunda kurum olarak fiyat avantajımızı kaybedeceğimiz için fiyatlar açıklanmamaktadır” karşılığını verdi.