SSB Lideri İsmail Demir açıkladı: Akustik Teknolojileri Yol Haritasını oluşturacağız

Başkanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) teknoloji kazanımı çalışmaları kapsamında ülkede akustik teknolojileri alanında mevcut kabiliyetlerin, kazanılması gereken ulusal kritik ve ileri teknolojilerin tespit edilmesi hedefiyle 2020’de tüm paydaşların iştirakiyle oluşturulan Akustik Odak Teknoloji Ağı (OTAĞ) çalışmalarının kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Demir’in yanı sıra Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı, üniversiteler ve savunma sanayi firmalarının temsilcileri katıldı.

Demir, toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet güçlerinin kısa ve uzun periyot muhtaçlıklarını karşılamak için AR-GE çalışmalarının daha süratli, dinamik formda yürütebileceği yeni bir yapı oluşturduklarını belirterek şunları kaydetti:

Akustik Odak Teknoloji Ağı faaliyetleri 3 Kasım 2020’de gerçekleştirilen lansman ile başlatılmış, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dahil 13 kurum, 26 üniversite ve araştırma merkezi ve 17 firmadan toplam 208 kişinin iştiraki ile Akustik Sistemler, Akustik Transdüserler, Dizinleri ve Transdüksiyon Materyalleri, Akustik Sinyal/Veri Sürece ve Elektronik, Akustik Yayılım/Ortam Modelleme ve Simülasyonu Odak Çalışma Kümeleri ile yürütülmüştür. Gerçekleştirilen çalışmalar ve toplantılar sonucunda 80 teknoloji konusu belirlenerek önceliklendirilmiştir. Bu yıl içinde Akustik OTAĞ Sonuç Raporu’nun yayımlanarak Akustik Teknolojileri Yol Haritası’nın oluşturulmasını hedeflemekteyiz”

Demir, başkanlık olarak ileri teknoloji kazanımı çalışmalarını bütüncül bir yaklaşımla planlamayı, takip etmeyi ve desteklemeyi hedeflediklerini vurguladı.

AR-GE projelerine hayat vermenin temel maksatları ortasında olduğuna dikkati çeken Demir, özgün eser ve teknoloji geliştirmeye yönelik olarak AR-GE alanında 4,1 milyar lira bedelinde proje çalışması başlatıldığını kaydetti.

Demir, son 5 yılda 1,2 milyar lira pahasında proje gerçekleştirildiğini ve AR-GE harcamalarının toplam dal cirosunun yaklaşık yüzde 14’üne tekabül ettiğini aktardı.

KAYNAK: AA