Seyit Aslan: İktidar fındık monopollerinin siyasetlerini destekliyor

DİSK İdare Şurası Üyesi, birebir vakitte DİSK/Gıda İş Sendikası Genel Lideri Seyit Aslan, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda fındık taban fiyatı tartışmalarını gündeme getirerek çikolata monopollerinin fındığı ucuza almak için baskı uyguladığını, hükümetin de bu siyasetleri dayanaklarını tabir etti.

‘ÜRETİCİLER MAĞDUR EDİLMEMELİ’

Seyit Aslan, mevzuyla ilgili toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda fındıkta taban fiyatın yarın cumhurbaşkanı tarafından Ordu’da açıklanacağını hatırlatarak 80 TL altındaki her fiyatın üreticiyi sıkıntı durumda bırakacağını söyledi.

Aslan, paylaşımında şu tabirlere yer verdi: “Fındık hasat günleri yaklaştıkça, fındık taban fiyatı tartışmaları alevleniyor. İktidarı, muhalefeti, çiftçi örgütleri, ziraat odası ve sendikalar taban fiyatla ilgili görüşlerini söylüyorlar. Cumhurbaşkanı yarın Orduda taban fiyat açıklayacak. Tabiki üreticiler mağdur edilmemeli. 80 TL altında açıklanacak fiyat her türlü üreticiyi sıkıntı durumda bırakır. Fakat temel olarak iki bahis var. Birincisi Fındık memleketler arası çikolata teknelerinin ucuza almak üzere siyasetleri var, iktidar bu siyasetleri destekliyor. Çikolata inhisarlarında biri Türkiye’de faliyet gösteren İtalyan çikolata monopolü #Ferrero ve #Ülker gurubu. Bu şirketler ve öbürleri fındığı ucuza kapatmak için lobi faaliyetleri yürüttüklerini biliyoruz. Evvelden tarla sahipleriyle muahedeler yaparak Fındığı ucuza kapatıyorlar. İkinci sorun; #Mevsimlik olarak çalışan Fındık tarımı çalışanları. Çok uzun çalışma saatleri, çadırlarda gayri insani şartlarda barınma, çocuk personellik, düşük fiyat dayatmaları, her çeşitten teminatsız çalışma şartları dayatılıyor ve emekçiler bunları kabul etmek zorunda kalıyorlar. Fındık taban fiyat tartışmaları içinde tarım emekçilerinin çalışma, barınma, kayıt dışılık, uğradıkları ayrımcı siyasetler konuşulmuyor. Temel konuşulması gereken tarım emekçilerinin çalışma koşularını düzeltecek siyasetlerin hayata geçirilmesi ve teminat altına alınması. Son olarak İtalyan #Ferrero, #Ülker ve öbür çikolata teknelerinin Fındık üzerimdeki egemenlikleri kıracak siyasetler üretmek, devletin Fındık üreticisin tüccarların elinden kurtaracak ve tüm Fındığı alacağı teminatını üreticiye vermesidir.” (HABER MERKEZİ)