Ringde beyin kanaması geçiren boksör hayatını kaybetmişti! Rakibi: ‘Kendimi öldüreceğim’

WBF Afrika hafif siklet unvan maçında Simiso Buthelezi ile Siphesihle Mntungw geçtiğimiz hafta Güney Afrika’nın Durban şehrinde karşı karşıya gelmişti.

HAYALİ RAKİBİNE YUMRUK ATMAYA BAŞLADI

Karşılaşmayı Simiso Buthelezi önde götürürken 10. rauntta birden rakibini bırakarak hayali rakibine yumruk sallamaya başlamıştı. 24 yaşındaki Buthelezi’nin durumunu gören hakem hemen mücadeleyi sonlandırmış ve Mntungw’yi galip ilan etmişti.

KISA SÜRE SONRA HAYATINI KAYBETTİ

Rahatsızlanan Buthelezi ise hemen müdahale edilerek hastaneye kaldırılmıştı. Kısa süre sonra ise talihsiz boksörün hayatını kaybettiği açıklandı.  Acı haber spor dünyasını yasa boğarken en çok etkilenen isim ise Buthelezi’nin rakibi Siphesihle Mntungw oldu. 

 ‘Artık yapabileceğim tek şey kendimi öldürmek’

Mntungwa, Sowetan Live’a verdiği demeçte, ‘Simiso hastaneye kaldırıldığında sosyal medya platformlarında ağır eleştirilere maruz kaldım ve hakaretler aldım; şimdi onun vefatıyla bunlar başka bir boyut kazandı. Artık dayanamıyorum. Geriye yapabileceğim tek şey kaldı; kendimi öldüreceğim. Komşularım bile sosyal medyada benim hakkımda çok çirkin mesajlar yayınladılar. Artık güvende değilim.’ dedi.

‘İnsanlar beni katil olarak damgaladı’

Boksör, ‘Simiso’yu ben öldürmedim, bir boks dövüşüne girmiş olabiliriz ama bu bir ölüm kalım maçı değildi. Tek istediğim, belki de benim ve ailemin hayatını değiştirecek olan şampiyonluğu kazanmaktı. Küçük kardeşim, teyzem ve çocuklarıyla kaldığım evde tek çalışan benim. Annem ben dört yaşındayken öldü, babam hala hayatta ama onunla aynı evde kalmıyoruz. O yüzden bu unvanı kazanmak bana maddi açıdan yardımcı olacaktı. Ama insanlar beni katil olarak damgaladı. Ölen ben de olabilirdim.’ sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.