Qantas Havayolları yöneticilerinden bavul taşımalarını istedi

Avustralyalı havayolu şirketi Qantas, işgücü yetersizliği nedeniyle yöneticilerinden bavul taşımak için istekli olmalarını istedi.

Qantas Havayolları, uçuşların aksamasına neden olan işgücü eksikliğini gidermek için merkez ofisindeki yöneticilerin üç aylığına işlerini bırakarak, tam vakitli olarak bagaj taşıyıcısı olarak misyon yapmalarını istiyor.

Bloomberg’in haberine nazaran Qantas tarafından pazartesi paylaşılan bir notta Operasyon Yöneticisi Colin Hughes, şirketin Sidney ve Melbourne havalimanlarında vardiyalı çalışacak en az 100 istekli aradığını yazdı.

İŞGÜCÜ MEŞAKKATİ DERİNLEŞİYOR

Söz konusu nota nazaran müracaat yapacak gönüllülerin 32 kilograma kadar tartısı olan valizleri hareket ettirebilmesi gerekiyor.

Qantas genel merkez işçisi, ağır yolcu trafiğinin olduğu yaz periyodunda havaalanlarına dayanak sağlarken yöneticilerin de burada görevlendirilme gereksiniminin doğması işgücü zahmetinin derinliğini gösteriyor.

İÇ ÇİZGİ SEFERLERİNİN YÜZDE 8,1’İ İPTAL EDİLMİŞTİ

Avustralya’nın ulusal havayolu şirketi haziranda tarifeli iç sınır seferlerinin yüzde 8,1’ini iptal etmişti ve bu adım, onu ülkenin en az sağlam ulaşım firması haline getirmişti.

Hughes yöneticilere, “Açık olmak gerekirse tam vakitli konumunuza ek olarak bu rolü seçeceğinize dair bir beklenti yok” dedi. Operasyon yöneticisi temel odak noktasının şirketin operasyonlarının olması gereken noktaya getirilmesi için grupların desteklenmesi olduğunu söyledi.

Tüm dünyada önemli bir darboğaza giren havacılık sanayisi, trafikte beklenenden daha süratli yaşanan artışla başa çıkmakta zorlanırken havayolları da pandemi nedeniyle oluşan işçi eksikliklerinden etkileniyor.