Merkez Bankası yeni faiz kararını duyurdu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yeni faiz kararını bugün açıklaması bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl indirilen faiz oranı ile dolar kurunda bir yükselme söz konusuydu. Ardından Kur Korumalı TL Mevduat sistemi ile kontrol altına alınmaya çalışılan dolar kuru Amerikan Merkez Bankası FED‘in faiz artırımıyla tekrar yükselişe geçti.

Bu kapsamda bütün gözler bugün Merkez Bankası‘nın açıklayacağı faiz kararına odaklanmıştı. Beklentilerin yönünde bir kararla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizi sabit tutmaya karar verdi.

Merkez Bankası yeni faiz kararını açıkladı!

Küresel enflasyon ve Rusya Ukrayna savaşı gibi etkilerle doların üzerindeki baskı arttı. Hal böyle olunca da Türk Lirası’nın değeri de azalmaya başladı. Belirsizlikler dolar kurunda yaşananlar enflasyonu da baskılayan sebeplerden biri. Yani tüm etkenlerin birbiri ile iç içe olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Merkez Bankası bu kapsamda yeni faiz kararını da açıkladı. Faiz oranını sabit tutan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kararının açıklanmasının ardından kurda ufak oynamalar da başladı.