Mercedes tekrar rekor kırdı! Vision EQXX tek şarj ile 1200km yol gitti

BARAN BEKİ | KARAR

Mercedes Vision EQXX elektrikli modeli ile sonları zorlamaya devam ediyor. Yapılan testlerde Mercedes’in Almanya, Suttgart’da bulunan fabrikasından yola çıkan Vision EQXX Birleşik Krallığın Silverstone kentinde bulunan yarış pistine kadar uzaklık kat etmeyi başardı.

Stuttgart’dan Silverstone’a gitmekle de kalmayan bu araba birebir vakitte Mercedes’in test pilotu ve tıpkı vakitte Forumla E şoförü olan olan Nick de Vries, Silverstone pistinde yaklaşık 11 tıp attı lakin bu çeşit sayısının Mercedes tarafından biraz abartıldığını söylesek palavra olmaz.DAHA EVVEL DE EMSAL BİR SEYAHAT YAPMIŞTI

Daha evvel de misal bir seyahat yapmış olan Vision EQXX, Almanya’dan Fransa’ya yaklaşık 1000 kilometrelik bir seyahat yapmıştı ve bu seyahat da tıpkı biçimde yol kaidelerinde, trafikte gerçekleşmişti. 22 Haziran tarihinde ise toplamda 14,5 saat süren seyahat Silverstone’da son buldu ve Mercedes yeni bir rekor kırdı.

Petrol devleri 2040’lı yıllarda üretilecek olan tüm arabaların elektrikli olacağı kestiriminde bulunurken içlerinde Alman devlerinin de bulunduğu birçok araba üreticisi artık yeni motorlar geliştirmiyorlar.YENİ İÇTEN YANMALI MOTORLAR GELMEYECEK

Yaklaşık bir yıl evvel çıkan haberlerde Avrupa Komitesi’nin aldığı kararlar sonucunda, 27 üyenin de evet oyu ile 2035 yılından sonra Eski Kıta denilen bölgede içten yanmalı motor satışlarının duracağı öğrenilmişti. Euro 7 üzere yeni düzenlemelerin de gelmesi ile içten yanmalı motorlar, bilhassa de yeni geliştirilecek olan motorların önünde çok daha büyük duvarlar oluşmaya başladı.

Bu haberler karşısında ise Alman devleri Mercedes ve Audi üzere şirketleri de içinde barındıran üreticiler, 2040 yılı itibariyle içten yanmalı motorlara veda edilmesi gerektiğini söylediler ve bu nedenle de yeni motorlar geliştirmeyeceklerini açıkladılar. Bu karar ise artık bu devlerin içten yanmalı motorlar için artık Ar-Ge yapmayacakları demek ve ellerinde bulunan motorlarda oynamalar yaparak 2040 yılına kadar kullanacakları manasına geliyor.LİMİTLENDİĞİ ARGÜMAN EDİLDİ

İsminin bilinmesini istemeyen birtakım şahıslara nazaran Mercedes yaptığı bu testte bu arabası bu rekoru kırması için özel olarak ayarladığını argüman etti. Argümana nazaran bu arabaya kimi kısıtlamalar konuldu ve bu sayede araba bu menzile ulaşabildi ve bu da elhasıl İstanbul koşullarında bu arabanın 1,000 kilometre üzere bir menzil kat edemeyeceği fikrine dayanak verdi.

“1000 beygir güç üreten Tesla Model S Plaid”

BENZER BATARYAYI KULLANIYOR LAKİN GÜCÜ DAHA DÜŞÜK

Edinilen bilgilere nazaran 87 mil (140kmh/sa) azamî sürate ulaşabilen bu araç birebir Tesla Model S’deki üzere, 100 kWh bir bataryaya sahip ama bunun yanında Tesla Model S, Plaid üzere versiyonlarıyla 1000 beygir güce kadar çıkabilirken Vision EQXX sadece 241 beygir güç üretmektedir.

Mercedes’in yeni gözbebeğinin neler yapabileceğini vakit bizlere gösterecekken aracın ise Silverstone’dan Goodwood Şenlik of Speed’e, Batı Sussex İngiltere’ye gerçek yola çıktığı biliniyor ve Mercedes tarafından edinilen bilgilere nazaran ise bu araba rastgele bir pit-stop’a gereksinim duymadan Goodwood Şenliğinde yaklaşık 640 git-gel yapabilme kapasitesine sahip.