Kuzey Kore’den Ukrayna’ya: Kararımızı sorgulama hakkınız yok

Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıması nedeniyle diplomatik bağları kesme kararı alan Kiev idaresinin Pyongyang’ın kararını sorgulama hakkı olmadığı belirtildi.

Kuzey Kore’nin tek taraflı olarak Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk’ı tanıması üzerine Kiev’in reaksiyon olarak Pyongyang ile diplomatik münasebetleri kesmesiyle başlayan kriz devam ediyor.

Kuzey Kore devlet haber ajansına konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Ukrayna’nın devletler ortası münasebetlerde tarafsızlık ve adalete epeyce muhalif aksiyonlarda bulunduğunu savunarak, “Kiev’in, Pyongyang’ın egemenliğin yasal kullanımı kapsamındaki kararını sorgulama hakkı ve niteliği yoktur” sözlerini kullandı. Sözcü, Kiev’in tavrının ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik “mantıksız, yasadışı ve düşmanca” siyaseti ile uyumlu olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinin tek taraflı bağımsızlığını tanıma kararı almıştı. Kararı “Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalama teşebbüsü, Ukrayna Anayasası, Birleşmiş Milletler Mukavelesi ve milletlerarası hukukun temel norm ve prensiplerinin ağır ihlali olarak” niteleyen Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise Pyongyang ile diplomatik bağlantılarını kestiğini duyurmuştu.