İtalyan basını: Pirlo neden Karagümrük’e gitti?

İtalyan basınında, Juventus’un eski teknik yöneticisi Andrea Pirlo’nun ‘neden Karagümrük’e gittiğini’ sorgulayan haberler yer aldı.

Pirlo’nun İstanbul’daki imza merasimi ve basın toplantısı sonrası Corriere dello Sport gazetesi, “Pirlo neden Türkiye’de Karagümrük’e gitti?” başlıklı bir haber yayımladı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine nazaran gazete, ünlü teknik yöneticinin bu kararının birkaç hafta öncesine kadar beklenmediğini belirterek, “Pirlo’nun neden ‘Evet’ dediğini merak eden çok sayıda kişi var” diye yazdı.

Corriere dello Sport bu kararın nedenleri ortasında, kadroda çok sayıda İtalyan futbolcu olmasını da saydı: “Fatih Karagümrük, İtalyan tarzını çok beğeniyor. Bu yüzden İtalya’da oynayan oyuncuları aldılar. Juventus’un eski teknik yöneticisi işe koyulmak için uygun bir ortam bulacak. Serie A kokusuyla…”

Karagümrük’ün İtalyan oyuncuları Fabio Borini, Davide Biraschi ve Emiliano Viviano.

Geçtiğimiz dönem Karagümrük’ten devre ortasında Andrea Bertolacci, Kayserispor’a transfer olmuştu.

2020-21 döneminde Muhteşem Lig’e çıkan Karagümrük, o dönem grubu yeniden bir İtalyan teknik adama, Francesco Farioli’ye emanet etmişti. Farioli hala Aytemiz Alanyaspor’u çalıştırıyor.

Ayrıca Muhteşem Lig ekiplerinden Adana Demirspor’u da tekrar eski bir futbolcu olan İtalyan teknik yönetici Vincenzo Montella çalıştırıyor. Bu kulüpte dünyaca ünlü İtalyan yıldız Mario Balotelli de forma giyiyor.

‘KULÜBÜN HIRSI BENİ İKNA ETTİ’

La Gazzetta dello Sport gazetesi de, Pirlo’nun “radarların dışındaki bir kulüp ve ligi” seçme nedenlerini, dünkü basın toplantısında yaptığı açıklamalara atıfla duyurdu.

Pirlo basın toplantısında, “İtalya’dan da yurt dışından da çok sayıda kadroyla görüştüm. Lakin bu kulübün hırsı beni ikna etti. Seçmek kolay olmadı. Fakat bu maceranın mesleğim için ülkü seçim olduğunu düşündüm” tabirlerini kullanmış ve kendisini “bir futbol aşığı” olarak kıymetlendirerek şöyle devam etmişti:

“Türkiye Ligi üzere yabancı ligleri daima takip ettim. Bu ekipte öbür İtalyanların da olduğunu gördüm ve bu beni ekibi takip etmeye itti. Birkaç hafta evvel görüşmelere başladık. Milletlerarası bir ligde çalışmak için Türkiye’ye gelmek emellerim ortasındaydı. Bu kulübün benimle birebir maksatlara sahip olduğunu, daha güzele gitmek istediklerini biliyordum.”

‘İTALYANLAR İÇİN KEYİFLİ BİR VAHAYA BENZEYEN KULÜP’

Haber sitesi fanpage.it de Pirlo’nun Karagümrük’ü seçme nedenlerini, “Andrea Pirlo nasıl oldu da Karagümrük’e, İtalyanlara kafayı takmış, ismi bilinmeyen bir Türk ekibine gitti” başlıklı bir yazıyla tahlil etti.

Haberde, Karagümrük “uluslararası düzeyde pek tanınmayan lakin İtalyanlar için memnun bir vahaya benzeyen bir kulüp” diye tanımlandı.
“Maestro’ya son aylarda, İstanbul’un Vefa mahallesindeki kulüpten çok daha tanınır olan çok sayıda İtalyan ve Avrupalı kulüp yanaşmıştı. Ancak Pirlo’nun yeni hayatı, Türkiye Üstün Ligi’nde, İtalyanlara ve Serie A’dan gelen oyunculara gerçek bir zaafı olan bir takımda başlayacak” denildi.

İtalya basını, Pirlo’nun Karagümrük’le 1,5 milyon euro ve ek olarak 500 bin euro prim içeren bir mutabakat yaptığını, bu ölçünün ünlü teknik adamın Juventus’tayken aldığı fiyata denk olduğunu da yazdı. (HABER MERKEZİ)