İtalya’da kuraklık nedeniyle 170 belediyede içme suyuna kısıtlama getirildi

Getty Images

İtalya’da kuraklık yüzünden ülkenin en büyük ırmağı olan Po’da su düzeyi son 70 yılın en düşük düzeyine düştü. Bölgede onlarca belediye, içme suyunun kullanımına kısıtlamalar getirdi.

Yağış oranı en düşük kışlardan birinin akabinde son haftalarda ortalama üstü seyreden sıcaklıklar yüzünden Po Irmağı’nda su düzeyi yüzde 72 oranında azalmış durumda.

Po Irmağı Gözlemevi, bölgede sıcaklıkların devir ortalamasına nazaran 4 dereceye kadar yüksek seyrettiğini; dağlık alanlardaki kar rezervlerinin de çok düşük düzeyde olduğunu açıkladı.

Alp Dağları’ndan Adriyatik Denizi’ne kadar yaklaşık 650 km boyunca uzanan Po Irmağı, ülkenin tarım üretimi için kritik ehemmiyete sahip.

Po Irmağı’ndaki su düzeyi, ortalamanın yaklaşık 3 metre altına indi. Po Gözlemevi, su düzeyindeki büyük düşüşün içme suyundan tarıma ve hidroelektrik dalına kadar zincirleme tesir yaratacağı uyarısı yaptı.

Ansa ajansının haberine nazaran tarım bölümünde hasarın 1 milyar euro’ya ulaşabileceği hesaplanıyor.

“TARIM İÇİN FELAKET”

Nehrin kaynağının yer aldığı Piemonte bölgesi, 170 belediyede içme suyu kullanımına kısıtlama getirdi. Piemonte Bölge Lideri Alberto Cirio, bu belediyelerde “içme suyunun sadece beslenme gayesiyle kullanılması ve uygunsuz kullanımının kısıtlanması” tarafında kararlar alındığını açıkladı.

10 belediyede ise geceleri su kesintisine gidilecek.

Cirio, bölgede 2009’dan bu yana en sıcak Mayıs ayının bu yıl kaydedildiğini, bilhassa tarım alanlarının sulanması konusunda “çok ağır bir acil durumla” karşı karşıya olduklarını söyledi.

Piemonte Bölge Lideri, “Gübre fiyatlarının üçe katlandığı, akaryakıt fiyatlarının arttığı bir yılda tarım için su bulamamak felaket demektir” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE DİREKT BAĞLANTILI

İtalya Meteoroloji Derneği Lideri Luca Mercalli de, yağış oranlarının düşüklüğü ve sıcaklıkların yüksekliğinden kaynaklanan bu kuraklığın direkt iklim değişikliğiyle kontaklı olduğunu belirtti.

Mercalli İtalya basınına yaptığı açıklamalarda, Po Irmağı ve etrafındaki dataların uzmanları şaşırtmadığını, yıllardır hazırlanan raporlarla bu bahiste alarm verildiğini söyledi; siyasetçilerin etraf konusunu acil gündem unsurları ortasına almamasından şikayet etti.

“İklim konusunda acil durum içindeyiz” diyen Mercalli, “Gezegenimizi çok ağır bir hasta olarak düşünmeliyiz, tedavi için çabucak müdahale edilmeli. Bir yıl sonra değil çabucak bu akşam” uyarısı yaptı.