Irak’ta Sadr Grubu’ndan 72 saatlik ültimatom

Irak’ta Sadr Kümesi başkanı Mukteda Sadr, Iraklı siyasi partilere üç günlük bir ültimatom vererek, 2003’ten beri hükümette yer almayan şahıslarla mutabakat imzalayacağını söyledi.

Sadr Kümesi önderi Mukteda Sadr’a yakınlığıyla bilinen ve Sadr’ın Bakanı sıfatını kullanan Salih Muhammed el-Iraki toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesinden daha kıymetli olan tahlilin, Sadr Kümesi başta olmak üzere, ABD işgalinden sonra iktidara gelen ve iktidara katılan bütün siyasi partiler ve şahsiyetlerin yer almayacağı bir seçimin yapılması olduğunu söyledi.

“İMZAYA HAZIR”

El-Iraki açıklamasında, Sadr’ın muahedenin kabul edilmesi durumunda 72 saat içiresinde imzalamaya hazır olduğunu söyledi. Öte yandan Irak Meclis Lideri Muhammed Halbusi, ülkedeki siyasi krizi aşmak için siyasi tarafları diyalog masasına oturmaya çağırdı.

MECLİS’İ BASMIŞLARDI

Sadr yanlıları, eski Başbakan Nuri Maliki’nin de içinde bulunduğu İran takviyeli Uyum Kümesi’nin Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan adayı göstermesine itiraz etmiş, yüzlerce Sadr Kümesi destekçisi birinci olarak 27 Temmuz’da Yeşil Bölge’ye girerek meclis binasını basmıştı.

Ardından Sadr destekçileri tekrar toplanmış ve 30 Temmuz’da meclis binasını basarak işgal etmişti. Mukteda Sadr, 10 Ağustos tarihinde Yüksek Yargı Kurulu’ndan meclisi bir hafta içerisinde feshetmesini istemişti.