İngiltere’nin yeni Başbakanı Truss kabinesini açıkladı

Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmesinin akabinde uzun soluklu bir yarışla İngiltere’nin yeni Başbakanı olan Liz Truss, kabinesini kurdu.

Dün Kraliçe 2. Elizabeth’ten hükümeti kurma vazifesini alan Truss, kabinesinde Kwasi Kwarteng’i Maliye Bakanı, James Clevery’i Dışişleri Bakanı ve Suella Braverman’ı İçişleri Bakanı olarak görevlendirdi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşıma nazaran, evvelki hükümette de misyon yapan Savunma Bakanı Ben Wallace, İskoçya Bakanı Alister Jack, Galler Bakanı Robert Buckland ile Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı (COP26) Lideri Alok Sharma misyonlarına devam edecek.

Kabinedeki öbür isimler ve misyonları şöyle:

Therese Coffrey Başbakan Yardımcısı ve Sıhhat Bakanı, Kwasi Kwarteng Maliye Bakanı, Wendy Morton Hazine Müşteşarı, James Clevery Dışişleri Bakanı, Suella Braverman İçişleri Bakanı, Brandon Lewis Adalet Bakanı, Penny Mordaunt Avam Kamarası başkanı, Lord True CBE Lordlar Kamarası önderi, Chris Heaton-Harris Kuzey İrlanda Bakanı, Michelle Donelan Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı, Anne-Marie Trevelyan Ulaştırma Bakanı, Ranil Jayawardena Etraf, Besin ve Köyişleri Bakanı, Kit Malthouse Eğitim Bakanı, Chloe Smith Çalışma ve Emeklilik Bakanı, Kemi Badenoch Memleketler arası Ticaret Bakanı, Simon Clarke İskan Bakanı, Michael Ellis İngiltere Başsavcısı, Jacob Rees-Mogg İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Bakanı.

Johnson’ın istifasının akabinde iktidardaki Muhafazakar Parti üyeleri, rakibi Rishi Sunak’ın aldığı 60 bin 399 oya karşılık 81 bin 326 oyla Liz Truss’u seçmişti. (DIŞ HABERLER)