İmamoğlu: Yol yaptın ancak gençler öteki ülkede yaşamanın hayalini kuruyor

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Müze Gazhane’de düzenlenen gençlik şenliğinin açılışında konuştu. İmamoğlu “Bugün, gençlerin talep ve hayallerine burun kıvıranlar da bir vakitler gençti. Özgür bir kültür ve sanat ortamı, bu toplumun daima genç kalmasını sağlayacak. O denli şenlik iptal etmekmiş, sanatkara yasak koymamış; geç, geç kardeşim, geç onları” diye konuştu.

Kadıköy’deki Müze Gazhane’de düzenlenen ve 3 gün sürecek gençlik şenliği “FestZ”in açılışı 10 Haziran günü gerçekleştirildi. Şenliğin açılış konuşmasını yapan  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, ülkeyi yönetenlerin, her gün televizyonlara çıkıp neler yaptıklarını anlattıklarını ve bu durumun 20 yıldır devam ettiğini lisana getirerek “İyi, hoş; pekala ne değişti? Mesela son 20 yılda, yurtdışında yaşamak isteyen gençlerin sayısı azaldı mı, arttı mı? Mesela son 20 yılda, ülkede eğitimin kalitesi yükseldi mi? Son 20 yılda üniversitelerimizin düzeyi dünya üniversiteleri ortasında yükseldi mi? Son 20 yılda, gençlerimizin dünyadaki akranlarıyla daha güzel rekabet etmesi için hangi imkanları sağladın” sorularını yöneltti.

 “YOL YAPTIN FAKAT GENÇLER ÖBÜR ÜLKEDE YAŞAMANIN HAYALİNİ KURUYOR”

“20 yılda yol yaptın, köprü yaptın, o tesisi kurdun, bu tesisi açtın lakin ülkenin gençleri, öteki bir ülkede yaşamanın hayalini kuruyor be kardeşim” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu, bir yönetici için dehşetli bir şey. Ben de ülkeyi yönetenler kadar televizyonlara çıkamasam da fırsatını bulursam, 3 yılda İstanbul’da neler yaptığımızı uzun uzun anlatabilirim.  Lakin ben, yalnızca yapılanlarla değil, daha çok sonuçla da ilgiliyim. Şayet son 3 yılda, İstanbullu gençlerde ‘Bu ülkede yaşanmaz’ duygusu biraz olsun azalmadıysa, kendimi gereğince başarılı görmem. Evet; pandemiydi, ekonomik krizdi, iktidarın engellemeleriydi… İstanbul’da daha fazlasını yapmamızı engelleyen çok şey oldu. Hâlâ da var. Lakin koşullar ne olursa olsun, İstanbul’da yaşamanın tadını, keyfini, memnunluğunu arttıracağız. Bizim en temel misyonumuz bu. Gayretimiz bunun için. Her şeyden evvel, gençlerin neden diğer ülkelerde hayat kurmayı düşündüklerini anlamaya çalışmamız gerekiyor. Zira gençlerini memnun edemeyen bir ülkede, hiçbir şey yolunda gitmiyor demektir. Gençlerini keyifli edemeyen bir toplum, geleceğe itimatla bakamaz.”

“GENÇLER, ÖNEMSENMEDİKLERİ ATMOSFERDEN KURTULMAK İSTİYORLAR”

İmamoğlu “Gençlerin yalnızca iş bulamamak yahut geçinememek üzere nedenlerle yurtdışına gitmek istediğini zannedenler çok yanılıyorlar. Gençler asıl insan olmakla, insan üzere davranılmakla ilgili mevzularda yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle bu ülkeden gitmek istiyorlar. Hayatın kalitesiyle ilgili mevzularda, görüp yaşadıkları nedeniyle geleceklerini diğer yerlerde arıyorlar. Özgürlük, demokrasi, kendini tabir edebilme sorunları nedeniyle öbür ülkelere yöneliyorlar. Gençler anlaşılmadıkları, önemsenmedikleri, kıymet verilmedikleri bir atmosferden kurtulmak istiyorlar” diye konuştu.

ÜNLÜ CEP TELEFONU DİYALOĞUNU HATIRLATTI

Sokak röportajlarında problemlerini lisana getiren gençlere, ‘Çıkar telefonunu göster’ diyenlere reaksiyon gösteren İmamoğlu “Söylemek istedikleri şu: ‘İşte burada durup konuştuğuna nazaran, belirli ki açlıktan ölmüyorsun. E cebinde akıllı telefonun da var. Daha ne istiyorsun.’  Bunu diyorlar gençlere.  ‘Açlıktan ölmüyorum, cebimde akıllı telefonum da var. Daha ne isterim ki…’ Gençlerden ve tüm vatandaşlardan bu türlü bir uysallık bekliyorlar. En temel gereksinimleri, en temel seviyede karşılandığı için beşerler, yöneticilere şükran duysun istiyorlar” dedi.

“DEĞİŞİM ANI YAKLAŞIYOR”

İmamoğlu, “değişim, umut ve cesaret” kavramlarının gençlere ve gençliğe çok yakıştığına söyleyerek, çoğunluğu gençlerden oluşan iştirakçilere, “Merak etmeyin; beklediğiniz o değişim anı yaklaşıyor. Ülkedeki bütün zorluklara ve kahırlara karşın, değişimle Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına yeni bir heyecanla adım atabiliriz. Gençlerin yenilikçiliğiyle ve özgürlüğe olan tutkusuyla; gençlerin aklı, mizahı ve hamasetiyle başarabileceğimiz çok şey var” kelamlarıyla seslendi.

 “FESTİVAL İPTAL ETMEKMİŞ; GEÇ ONLARI”

“Bugün, gençlerin talep ve hayallerine burun kıvıranlar da bir vakitler gençti” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Özgür bir kültür ve sanat ortamı, bu toplumun daima genç kalmasını sağlayacak. Yani gençlik iksiri. Biz, o iksiri, İstanbul’da bol bol üretmeye devam edeceğiz kardeşim. O denli şenlik iptal etmekmiş, sanatkara yasak koymamış; geç, geç kardeşim, geç onları. Sizlere kelam veriyorum: Bu hoş kentte, sizin gücünüzü daima tazeleyeceğiz. Sizleri sık sık bir ortaya getireceğiz. İnsanları birbirinden ayırma ve bölme gayretine karşılık, sizleri biz inadına sık sık bir ortaya getireceğiz. Bu hoş kentin daha renkli, daha cazip, daha toleranslı, daha hoşgörülü olması için her hafta, her ortamında fırsatlar yaratacağız.”