Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Austin’le görüştü

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin’le telefonda görüştü.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede NATO, ikili ve bölgesel bahislerin ele alındığı aktarıldı.

Türkiye’ye teslim edilmeyen F-35 savaş uçaklarının yerine F-16 savaş uçağı satışı ve modernizasyonu konusunun da gündeme geldiği belirtilen açıklamada, “Bakan Akar ve Bakan Austin; Ukrayna’daki gelişmeler, terörle çaba, F-16 tedariki başta olmak üzere savunma ve güvenlik hususlarında bilgi ve görüş alışverişinde bulundu” denildi.

Ne olmuştu?

Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılmış, Türkiye’nin yaptığı ödemelere karşılık F-16 savaş uçağı satışı ve modernizasyonu gündeme gelmişti.

Madrid’deki NATO Önderler Tepesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir ortaya gelen Biden, 30 Haziran’daki basın toplantısında Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarını satmaları gerektiğini, bunun için ABD Kongresinden onay alabileceklerini söylemişti.

Biden, “(Erdoğan’a) Kendisine söylediğim aralık ayında söylediğimle tıpkı. (Türkiye’ye) F-16 uçaklarını satmalıyız ve birebir vakitte uçakları modernize etmeliyiz. Bunu yapmamak bizim çıkarımıza değil. Aralıktan beri tavrımı değiştirmediğimi kendilerine söz ettim. Bir karşılık da olmadığını ve yalnızca satmamız gerektiğini söyledim. Bunu yapabilmek için gereksinimim olan şey Kongre onayı. Bu onayı alacağımızı düşünüyorum” demişti.

ABD Temsilciler Meclisindeki bir küme Senatör, Biden’a gönderdikleri mektupta bu takviyesi eleştirmişti. Ayrıyeten Temsilciler Meclisi’nde, 14 Temmuz günü Türkiye’ye F-16 satışını koşula bağlayan tasarı kabul edilmişti. Tasarı, F-16 satışının “Yunanistan hava alanına yönelik daima ihlallerde kullanılmayacağı” taahhüdünü de içeriyor. (HABER MERKEZİ)