Hindistan’da tek kullanımlık plastik eserlere yasak

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan’da kıymetli bir kirlilik kaynağı haline gelen plastiklere karşı hükümet harekete geçti. Kirlilikle uğraş çerçevesinde pipetlerden sigara paketlerine kadar 19 tek kullanımlık plastik esere yasak getirildi. Hükümetten yapılan açıklamada, tek kullanımlık plastik eser yasağının pipet, çatal bıçak, kulak temizleme çubuğu, ambalaj sinemaları, balonlar için kullanılan plastik çubuklar, pipet, şekerleme, dondurma ve sigara paketlerini içerdiği söz edildi. Ayrıyeten tek kullanımlık plastik eserlerin yasa dışı kullanımını, satışını, dağıtımını, stoklanması denetim etmek için denetim sistemi kurulmasına karar verildi.

PİPETİN MUAF TUTULMASI İSTENMİŞTİ

Plastik üreticileri, enflasyonu ve mümkün iş kayıplarını münasebet göstererek hükümeti yasağı ertelemeye çağırdı. Hindistan Etraf Bakanı Bhupender Yadav ise planın 1 yıl evvel açıklandığını hatırlatarak, “Artık o mühlet doldu” dedi. PepsiCo, Parle Agro, Dabur ve Amul ise pipetlerin yasaktan muaf tutulmasını istemişti. Lakin hükümet şu anda plastik poşetleri yasaktan muaf tuttu ve üreticilerden ve ithalatçılardan yine kullanımı teşvik etmek için kalınlığı arttırmalarını istedi. Kimi uzmanlar ise yasağı uygulamanın güç olabileceğini tabir ediyor.

Plastik şişeler üzere binlerce diğer plastik eser ise yasak kapsamında değil. Fakat hükümet, üreticilerin kullanımlarından sonra geri dönüşümünden yahut imhasından sorumlu olmaları için makul gayeler koydu.

ÜLKEDEKİ PLASTİK SORUNU

Yılda yaklaşık 14 milyon ton plastik kullanılan Hindistan’da plastik atıkların geri dönüşümü yahut imhası için bir sistem bulunmaması, büyük etraf kirliliğine yol açıyor. Sokaklar, kanalizasyonları, ırmakları ve okyanusları tıkayan ve ayrıyeten hayvanları öldüren tek kullanımlık plastik eserlerle doluyor.

KAYNAK: İHA