Güney Kore saklılık ihlalleri nedeniyle Google ve Meta’ya para cezası verdi

Güney Kore’nin Ferdî Bilgi ve Müdafaa Komitesi, uygulamaların önemli kapalılık ihlallerine neden olabileceği konusunda anlaştıkları bir toplantının akabinde Google’a 69.2 milyar won (50 milyon $) ve Meta’ya 30.8 milyar won (22 milyon $) para cezası verdiğini söyledi.

Komisyonun bir basın açıklamasında, para cezalarının Güney Kore tarafından saklılık yasası ihlalleri için şimdiye kadar uygulanan en büyük ceza olduğu belirtildi.

Komisyona nazaran, Facebook ve Instagram’ı işleten Google ve Meta, çevrimiçi kullanım kalıpları hakkında bilgi toplayıp tahlil ettikleri ve topladıkları bilgileri ferdî olarak özelleştirilmiş reklamlar oluşturmak emeliyle kullandıkları için kullanıcıları açıkça bilgilendirmediler yahut onaylarını almadılar.

Komisyon, şirketlere “kolay ve net” bir onay süreci sağlamalarını emretti ve insanlara çevrimiçi yaptıkları şeyler hakkında bilgi paylaşıp paylaşmama konusunda daha fazla denetim sağladı.

Google ve Meta para cezaları hakkında çabucak yorum yapmadı. Şirketler, komite kararını resmi olarak aldıktan sonra 90 gün içinde açılması gereken idari davalar yoluyla para cezalarına itiraz edebilirler.