‘FETÖ borsası araştırılsın’ önergesi reddedildi: Pablo Escobar’a rahmet okutuyorsunuz

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin “FETÖ borsası savlarının araştırılması” hedefiyle verdiği önergenin direkt gündeme alınmasına ait küme önerisi görüşüldü.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran teklif, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

CHP Kümesi ismine kelam alan Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, “Bu devleti, bu kirliliği, bu yapıyı eleştirdiğimiz vakit biz niçin hatalı oluyoruz? Yargının, Meclis’in misyonu bu kirliliği araştırmak değil mi? Lakin araştıramıyoruz, müsaade vermiyorsunuz. Pisliği daima halının altına atıyorsunuz” diye konuştu.

ABD’deki TİPKEN Vakfı aracılığıyla yurt dışına para kaçırıldığı argümanlarını da hatırlatan Başarır, “Dünyadaki kara paracıların ufkunu genişlettiniz. Türkiye, kara para, kirli para cenneti olmuş. Buna bürokrat ve yargıçlar bulaşmış. Biz ve yargı bunları soruşturamıyoruz. Geldiğimiz noktada durum şu; Pablo Escobar’a rahmet okutuyorsunuz. Aktörler belirli. Senaryo belirli. Siz Escobar’ı geçtiniz” dedi.

Ali Uzman Başarır’ın konuşmasından satır başları şu formda:

ŞİRKETE PARA ALIŞVERİŞİNDE BULUNAN HAKİM VE SAVCILAR VAR: Tekrar yargı kararlarını, yeniden yargıyı, bürokrasiyi, devlet idaresini konuşmak durumundayız. Biz de isteriz ki yargı kararları, yargıçlar, bürokratlar, devleti yöneten insanları biz konuşmayalım. Diyarbakır’daki bir olayı anlatmak isterim. 2016’da başlayan bir soruşturma. Bir kuyumculuk şirketi olarak. Bu şirketler, tertipli olarak para alışverişinde bulunan hâkim ve savcılar var, valiler var, kaymakamlar var, eski İçişleri Bakanı var. MASAK bir inceleme yapıyor, savcılık koordineli bir halde olayı inceliyor.

İSMİ GEÇENLER TERFİ ETTİ: Zülküf Ortaç’a gönderilen paralar, tek tek belirlenmiş. Şu anda misyondaki yargıçların isimleri var, valilerin isimleri var, kaymakamların isimleri var. HSK bir araştırma yapıyor, soruşturma yapıyor. Herkes ortak bir yargılama bekliyor. Değişik bir durum var, hâkim ve savcıların sayısı çok fazla, yalnızca ceza yargıçlar var. Soruşturmanın sonucuna baktığımız vakit ne çıkıyor ortaya? Kuyumcu hakkında dolandırıcılıktan iddianame düzenleniyor. Pekala bu hâkim, savcı, valiler ne yapıyor şu anda? Biri başsavcı oluyor. Şu anda misyonda, vilayetini söylemek istemiyorum. Biri ağır ceza lideri oluyor. Valiler terfi ediyor. Kaymakamlar daha büyük ilçelere gidiyor.

PİSLİĞİ HALI ALTINA ATIYORSUNUZ: Bu devleti, bu kirliliği, bu yapıyı eleştirdiğimiz vakit biz niçin hatalı oluyoruz? Yargının, Meclis’in misyonu bu kirliliği araştırmak değil mi? Ancak araştıramıyoruz, müsaade vermiyorsunuz. Pisliği daima halının altına atıyorsunuz.

DÜNYADAKİ KARA PARACILAR UFKUNU GENİŞLETTİNİZ: Bir vakıf 60 milyon dolar toplar, bunu ABD’ye yollar, nereden toplar, niçin toplar sorgulamazsınız. 60 milyon dolar küçük para mı? Bu kuyumculuk olayındaki paralar küçük olay mı? Bunlar çok büyük para bize nazaran. Türkiye’nin ufkunu hukuk ve adalet manasında açmadınız lakin dünyadaki kara paracıların ufkunu genişlettiniz. Türkiye, kara para, kirli para cenneti olmuş. Buna bürokrat ve yargıçlar bulaşmış. Biz ve yargı bunları soruşturamıyoruz, bunları gündeme getirdiğimiz vakit suçlanıyoruz. Olmaz. Yazık. Geldiğimiz noktada durum şu; Pablo Escobar’a rahmet okutuyorsunuz. Aktörler aşikâr. Senaryo muhakkak. Siz Escobar’ı geçtiniz. (HABER MERKEZİ)