Erdoğan’ın Putin’i bekletmesi dünyada gündem oldu: Çarpıcı yorum

Dün bütün dünyanın gözü İran’ın başkenti Tahran’daydı… Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Suriye’de yaşanan gerilim başta olmak üzere birçok konuda görüşmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Tahran’da bir araya geldi.

Üçlü zirvenin yanı sıra liderler ikili görüşmelerde gerçekleştirdi. Fakat bu görüşmeler arasında en akılda kalıcı olanı Erdoğan ile Putin arasında olandı. Ukrayna-Rusya savaşında arabuluculuk konumunu sağlamlaştırmak isteyen ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katılmayan ve aynı zamanda Ukrayna’ya desteğini açıklayan Erdoğan, Putin ile görüşmesine geç katıldı.

Toplantı saatinde kameraların karşısına geçen Putin, Erdoğan’ı beklemek zorunda kaldı ve garip bir durumda kaldı. Bu durum akıllara 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetinin Moskova’da yaşadığı krizi getirdi.

O dönemde temaslarda bulunmak için Putin’le görüşmeye giden Erdoğan ve heyeti dakikalarca bekletmiş ve devlet televizyonu Erdoğan’ın sıkılmış halini çekerek ekranın altına da sayaç yerleştirmişti.

2020’de Moskova’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti yaklaşık iki dakika boyunca bekletilmiş ve devlet televizyonu ekranın alt köşesine bir sayaç yerleştirmişti.

BÜTÜN LİDERLERİ BEKLETİYORDU

Bu tür “akıl oyunlarına” meraklı olan Putin geçmişte de Almanya’nın eski başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis ve Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’e karşı da bazı değişik hamleler yapmıştı.

Putin, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ı da 2018’de Helsinki’de gerçekleşen görüşmede bekletmişti. Putin, toplantıya 45 dakika geç gelmişti.

“DEKLANŞÖR SESLERİYLE YALNIZ KALDI”

Fakat daha önce benzer bir durumda kalmayan Putin’in dün paylaşılan görüntüleri hem sosyal medyada hem de uluslararası kamuoyunda gündem oldu… İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, “Tahran’daki görüşmelerden önce Erdoğan, Putin’i bekleterek garip bir durum yaşattı” başlığını kullanırken, “Rusya Devlet Başkanı, fotoğraf makinelerinin deklanşör sesleri eşliğinde ayakta tek başına kaldı. Bu onun normalde diğer dünya liderlerine yaptığı bir uygulamaydı” ifadelerine yer verdi.

Putin’in mimikleri ve vücut hareketleri durumdan memnuniyetsizliğini gösteriyordu.

Gazete, “Putin, bir dizi gazeteci önünde Erdoğan’ı beklerken garip bir duruma düştü. Çekilen fotoğraflarda Putin’in el ve ayaklarıyla ufak hareketler yaptığı ve yüzünü de rahatsız olduğunu belli ederek şekilden şekle soktuğu görülüyor. Bu durum sonunda Erdoğan gelene kadar yaklaşık 1 dakika sürüyor” yorumunu yaptı.

Gazete, 2020’de Moskova’da yaşananların ardından Erdoğan’ın intikam aldığı yorumunu yaparken, “Bu durum dünya liderlerini kasten planlı toplantılara saatlerce geç gelerek bekleten Putin için garip bir durumdu. Putin, hızlıca görüşme odasına geldi ve Erdoğan’ın da aynısını yapacağını düşünüyordu fakat deklanşör sesleriyle yalnız başına kaldı” ifadesine yer verdi.