DGS müracaat son günü! DGS başvurusu nasıl yapılır, müracaat fiyatı ne kadar?

DGS imtihanına müracaatlar için son gün geldi, Dikey Geçiş İmtihanı müracaatları 23 Mayıs’ta yani bugün itibariyle sona erecek. Müracaatlar online olarak Aday Süreçleri Sistemi (AİS) ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılabiliyor. Bu yıl 3 Temmuz tarihinde yapılacak olan DGS için müracaat fiyatı 190 lira olarak belirlendi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kapsamında gerçekleştirilecek DGS için müracaatlar için son gün bugün. Önlisans eğitimlerini lisans düzeyine yükseltmek isteyen öğrenciler müracaatlarını bugün tamamlamak zorunda.

DGS MÜRACAAT EKRANI (ÖSYM AİS)

DGS MÜRACAAT KILAVUZU 2022

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

DGS müracaat süreçleri 13 Mayıs tarihinden itibaren ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. DGS müracaat kılavuzu da ÖSYM’nin sitesinden yayınlandı.

DGS MÜRACAATLARI NE VAKİT BAŞLAYACAK?

DGS müracaatları 13 Mayıs – 23Mayıs tarihleri ortasında yapılacak. Geç müracaat tarihi ise 31 Mayıs olarak belirlendi.

DGS MÜRACAAT FİYATI NE KADAR?

DGS müracaat fiyatı 2022 yılı için 190 lira olarak belirlendi.

DGS NASIL OLACAK?

DGS imtihanı 150 dakika sürecek, imtihanda adaylara sayısal ve sözel kısımdan oluşan bir yetenek testi uygulanacak. Testte, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru yer alacak. İmtihanda uygulanacak test, lisans tahsilindeki başarıda tesirli olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) hünerlerinin ölçülmesini amaçlanıyor. Bu maksatla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve maharetleri ölçmeye yönelik olmayacak. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak.