Bursa’da hırsızlar enginar tarlalarını talan etti

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Hasanağa Mahallesi’nde yetişen enginarın bir buçuk ila iki ay sürecek hasadının başlamasının akabinde tarlalara hırsızlar dadandı.

Türkiye’nin farklı yerlerinde de bilinen Hasanağa enginarı, bu yıl rekolte açısından da çiftçinin yüzünü güldürse de çiftçiler hırsızlarr yüzünden keder yandı.

“Üreticiye önemli ziyanları oluyor”

Hasanağa Mahalle Muhtarı Halil Turan, “Enginar hasadının başlamasıyla birlikte hırsızlık olayları da artmaya başladı. Fideler sökülüyor, enginar pahalı olmasından tarlara hırsızlar giriyor ve üreticiye önemli ziyanları oluyor. Ana baştan, tırnağa kadar enginarlar çalınmaya başladı. Ben güvenlik güçlerinin bize dayanak olmalarını istiyorum.” dedi.

“60-70 bin lira kadar ziyan oluştu”

Hasanağa Mahallesi’nde bin dönüm yere enginar ekimi yapıldığını kaydeden Turan, “7-8 dönümlük tarladan hırsızlık olayları oldu. Devam etmesinden korkuyoruz. Geçen sene de oluyordu hırsızlık olayları lakin bu sene biraz daha arttı. Fidenin sökülmesi, enginarların başını kesiyor.Bunu yaparken de büyük küçük demeden tarlaya girdiği vakit tamamını söküyor. 4-5 dönüm öteki bir tarlaya da hırsız girdi. 3 bin fide sökülmüş. Bu fidelerin sökülmesi, enginar büyüdüğü vakit da yana yatması manasına geliyor.Bu kelam ettiğim arazi içerisinde 60-70 bin lira kadar ziyan oluştu. Hırsızı da biz yakaladık ve güvenlik güçlerine teslim ettik.” formunda konuştu.

“Fideler sökülünce  enginar yan yatıyor ve randıman olmuyor”

Gündüz vakti hırsızların bunu yaptığını belirten mahalle muhtarı Halil Turan, kelamlarını şöyle tamamladı:

sözlerini kullandı.

Öte yandan; Hasanağa’da yaklaşık bin dönüm arazi üzerine ekili enginarların bu yılki fiyatı 12,5 liradan satılacak.