Bir ilk daha gerçek oldu: Akış hizmetleri, tarihte ilk ez kabloyu geçti

Netflix veya Disney+ gibi akış platformlarındaki izleyici sayısı, geçtiğimiz ay ABD’de ilk kez kablolu yayınları aştı ve bu durum, insanların ülke genelinde televizyon içeriğini nasıl tükettiği konusunda önemli bir değişime işaret ediyor.

Nielsen’in aylık reyting raporuna göre, akış sayıları Temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %22,6 artarak tüm televizyon izleyicilerinin toplamda %34,8’ini kapsadı ve rekor kırdı. İzleyiciler, Temmuz ayı boyunca akış platformlarında haftada yaklaşık 191 milyar dakika harcadı.

Diğer yöne baktığımızda ise, Temmuz ayında kablolu televizyon izleyicisi %8,9 düşerek tüm izleyicilerin toplam %34,4’ünü oluştururken, televizyon yayınlarının izleyicileri %9,8 azalarak tüm televizyon izleyicilerinin %21,6’sını oluşturdu.

Bu yılın başlarında ciddi bir abone kaybı yaşamasına rağmen Netflix, Temmuz ayında toplam akış görüntülemesinin %7,7’sini oluşturarak diğer akış platformları arasında liderliğini sürdürdü. Bu kısmi başarı, temel olarak, o ay boyunca 18 milyar dakika görüntülenen Stranger Things’in merakla beklenen dördüncü sezonunun yayınlanmasından kaynaklanıyor. YouTube, Hulu ve Amazon Prime da rekor seviyeler gördü ve geçen ay sırasıyla %7,3, %3,6 ve %3’lük bir izleyici kitlesine ulaştı.

Akış sayıları tipik olarak televizyon yayınlarını geride bırakıyor, ancak bu, Nielsen’in 2020’de televizyon izleyiciliği hakkında veri toplamaya başlamasından bu yana ilk kez akış hizmetlerinin kabloyu geçtiğini gösteriyor. Akış hizmetleri, geçtiğimiz iki yıl boyunca izleyici sayılarını artırmaya devam etti ve ABD’de daha fazla insanın hızla tüketilebilen televizyon formatına akın etmesiyle televizyonculukta zamanın değiştiğini gösteriyor. Yine de, rakamların hala geleneksel TV’nin (hem kablo hem de havasal yayın birlikte) televizyon izleyicilerinin çoğunluğunu oluşturduğunu gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Pek çok insan kablolu televizyonda “kabloyu kestiklerini” gururla söylese de, akış hizmetleri gözle görülür şekilde kablolu TV’ye çok benziyor. Akış şimdilik önde olsa da, spor sezonunun sonbaharda başlamasıyla birlikte kablolu yayın avantajını yakında yeniden kazanabilir ve temel izleyicilerinin bir kısmını geri kazanarak bir süreliğine daha akış hizmetlerinin liderliğini bitirebilir.