Belçika’daki Çaykovski Müzik Okulu ismini değiştirip Rus müziklerini yasaklıyor

Belçika’daki en büyük özel müzik okulunun Ukrayna kökenli kurucusu Nataliya Çepurenko, toplumsal medyada yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılına Rus bestekar Çaykovski’nin ismi yerine “Brüksel Milletlerarası Müzik Akademisi” ismiyle gireceklerini açıkladı.

“NE KADAR YANLIŞ YAPTIĞIMI GÖRÜYORUM”

Çepurenko, “2014’te Rus askerleri, Ukrayna’nın bir kısmını işgal etti. Sonraki 8 yılda kültür, eğitim ve siyasetin birbirinden bağımsız olduğunu düşündüm. Bu nedenle okulum Rus bir bestekarın ismini taşımaya devam etti. Karşılaşmalara ve derslerimize Rus müzisyenler katıldı. Okulda Rus müziği yankılandı. Artık ne kadar yanlış yaptığımı görüyorum” diye konuştu.

Rus bestekar Pyotr İlyiç Çaykovski’nin (1840-1893) senfoni, opera, bale, enstrümantal ve oda müziği şeklinde yapıtları bulunuyor. Sanatkarın dünyaca ünlü yapıtları ortasında “Kuğu Gölü Balesi” öne çıkıyor. 

“RUS BESTEKARLARIN YAPITLARI HİÇBİR FORMDA ÇALINMAYACAK”

Yaklaşık 500 öğrencinin eğitim aldığı, 35 öğretmenin misyon yaptığı okulda artık Rus müziğinin çalınmayacağını belirten Çepurenko, şenlik, karşılaşma ve memleketler arası projeler üzere okul dışı etkinliklerde bile Rus bestekarların yapıtlarını çalmayacaklarını aktardı.

Ukrayna’nın başkentindeki Çaykovski Konservatuvarında eğitim gören Çepurenko, Çaykoyvski Müzik Okulunu, Liege Kraliyet Konservatuvarında eğitime devam etmek için geldiği Belçika’da 2002’de kurmuştu.

Okulun yeni internet sitesinin de Ukrayna’nın ulusal günü olan 22 Ağustos’ta açılacağı bildirildi.

İNSAN KASLARINI TAKLİT EDEN KUMAŞ GELİŞTİRİLDİ