Bakanlıktan ‘güvenli internet kullanımı’ eğitimi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yeni ve teknolojik gelişmelerle her türlü muhtaçlığın çevrim içi yollarla sağlanmasıyla bir arada ‘Yaşlılarda Dijital ve Finansal Okuryazarlık’ eğitimleri çalışmalarına sürat verdi. Bakanlık evvel yaşlıların finansal ve dijital okuryazarlığının artırılması gayesiyle cep telefonu ve bilgisayar kullanımı ile genel manada dijital ve finansal okuryazarlık yetkinliklerinin ölçülmesi için anket çalışması yaptı.

Bölgesel temsiliyet dikkate alınarak Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Malatya, Samsun ve Gaziantep vilayetlerindeki toplam 3 bin 645 yaşlıyla Şubat 2021’de yapılan çalışma sonucu cep telefonu olan ve kullanmayı bilen yaşlıların oranının, tüm vilayetlerde yüksek oranda olduğu tespit edildi.

Bilgisayar kullanımı bilgisinin ise tüm vilayetlerde düşük oranda olduğu ortaya çıktı. Cep telefonu ve genel dijital finansal kategorisinde en yüksek oranda olumlu karşılık veren vilayet Antalya, bilgisayar kullanımında olumlu karşılık veren vilayet İzmir olurken, olumsuz yanıtların en yüksek oranda olduğu vilayet de Gaziantep oldu.

Anket sonucunda cep telefonundan ve bilgisayardan alışveriş, bankacılık, fatura ödeme üzere süreçlerin bilinme oranı ile genel dijital ve finansal bilgi kategorisindeki e-Devlet şifresi, HES kodu alma, e-Nabız, hastane randevu sistemlerini kullanabilme bilgisinin tüm vilayetlerde düşük oranda olduğu belirlendi. Mal varlığını ve borçlarını bilme, maaşını kendisi çekebilme, bağlı olduğu toplumsal garanti sistemi bilgisinin ise tüm vilayetlerde yüksek olduğu saptandı. Daha sonra ankette alınan yanıtlara nazaran eğitim gereksinim tahlili yapılarak, yaşlıların dijital ve finansal okuryazarlık yetkinliklerine yönelik eğitim programlarının içeriği hazırlandı. 

Eğitimler, birinci olarak pilot vilayet seçilen İstanbul’daki 5 huzurevinde Kasım 2021’de başladı. Daha sonra geliştirilen programlarla Nisan 2022’de sürat verilen eğitimler kapsamında bugüne kadar 34 vilayetteki huzurevi ve çeşitli merkezlerde toplam 1514 yaşlıya ‘Dijital ve Finansal Okuryazarlık Eğitimi’ verildi. Eğitimlerde yaşlılar dijital ve finansal okuryazarlık çerçevesinin alt başlıklarında birikimin kıymetlendirilmesi, inançlı internet kullanımı, internet ve telefon üzerinden yapılan dolandırıcılık, internet alışverişinde dikkat edilmesi gerekilenler, kredi kartı kullanma ve kredi kullanma üzere konularda bilgilendirildi. Kuruluş sakinlerinin istekli olarak katıldığı eğitimlerin yıl boyunca yaygınlaştırılarak sürdürülmesi planlanıyor.