17 yaşındaki Gamze’nin mevtinde istenen cezalar belirli oldu

Ankara’da lise öğrencisi Gamze Açar’ın, iş görüşmesi için gittiği Kızılcahamam ilçesindeki termal otelin 5. katından düşerek hayatını kaybetmesine ait 2’si tutuklu 5 sanığın yargılandığı davada savcı, temele ait mütalaasını açıkladı.

Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan Mehmet Doğan, Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen, Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuklu sanıklar İstek Doğan ve Mustafa Emre Demiral, taraf avukatları ve müştekiler salonda hazır bulundu.

Mahkeme Lideri isimli tıp kurumundan, maktulün balkondan düşmeden evvel rastgele bir travmaya maruz kalıp kalmadığı konusunda tıbben kıymetlendirme yapılamadığına dair bilgileri içeren raporun, dava belgesine geldiğini bildirdi.

Gelen evraka ait kelam alan müşteki avukatları, üniversite hastanelerinden, maktulün bedeninde oluşan kırık ve morlukların, düşme anına mı yoksa öncesine mi ilişkin olduğuna ait rapor istenmesi talebinde bulundu.

Sanık avukatlarının beyanlarının alınmasının akabinde cumhuriyet savcısı temel hakkındaki görüşünü açıkladı.

Savcı, tutuklu sanıklar İstek Doğan ve Mustafa Emre Demiral’ın “nitelikli taammüden öldürme suçundan” ağırlaştırılmış müebbet, “nitelikli olarak kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma” hatasından 21’er yıla kadar, “nitelikli cinsel istismar” hatasından ise 42’şer yıla kadar mahpusla cezalandırılmalarını talep etti.

Tutuksuz sanıklar Mehmet Doğan ve Emre Eker için “nitelikli olarak kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma” hatasından 21’er yıla kadar, “nitelikli cinsel istismar” cürmünden ise 42’şer yıla kadar mahpus cezası istendi.

Savcı, tutuksuz sanık Hüseyin Emre Gürgen’in tüm kabahatlerden beraatini, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına hükmedilmesini talep etti.

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 11 Ekim’e erteledi.

5. KATTAN DÜŞEREK HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye nazaran, Gamze Açar, 7 Kasım 2020’de internette gördüğü iş ilanı üzerine İstek Doğan ile irtibata geçti. İş görüşmesi için Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde, odaları devre mülk olarak kiralanan termal otele giden Açar, birebir gün otelin 5. katından düşerek hayatını kaybetti.

Açar’ın otelde görüştüğü, kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan İstek Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral, Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker hakkında dava açıldı.

Sanıklar hakkında, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kasten öldürme” kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli müddetlerde mahpus talep ediliyor.